,

گذر تاریخی سنگ سیاه

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، روز سه شنبه ۱۷بهمن سال جاری به میزبانی میراث فرهنگی استان و با حضور هاله فولاد فر مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری فارس و بیش از ۳۰ نفر از مشاوران امور بانوان دستگاه های اجرایی استان، تور یک روزه بازدید از گذر تاریخی سنگ سیاه واقع در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز برگزار شد و شرکت کنندگان با بخشی از جاذبه های تاریخی و گردشگری این گذر آشنا شدند.

بنا بر این گزارش، شهلا سام مشار امور بانوان میراث فرهنگی استان، هدف از این بازدید را آشنایی با معماری اسلامی و شناخت قابلیت های بافت تاریخی – فرهنگی شیراز بیان کرد و افزود: این شناخت می تواند منجر به درک توانمندی های بافت و احقاق موضوع کارآفرینی شود.

وی همچنین در ادامه خاطر نشان کرد:ایام مبارک دهه فجر فرصتی مناسب برای اطلاع از ظرفیت های موجود و اقدامات صورت گرفته در طول ۳۹ سال پس از انقلاب اسلامی توسط این سفیران ملی می باشد.

گفتنی است بافت تاریخی سنگ سیاه که نام خودرا از سنگ سیاه آرامگاه سیبویه گرفته است در جنوب غربی بافت تاریخی ۳۶۰ هکتاری شهر شیراز قرار دارد و از اصلی ترین پهنه های ساختاری بافت تاریخی اين شهر است.

از بناهای شاخص در بافت شیراز میتوان از امامزاده بی بی دختران، مسجد ایلخانی،حمام ایلخانی،مسجد مشیر،حسینیه مشیر،بازارچه ارامنه،کلیسای ارامنه،حسینیه کردها،خانه فروغ‌الملک، خانه سعادت، آرامگاه سیبویه،خانه ضیائیان،مسجد سیاوشوون، موزه هنر مشکین فام، بازارچه حاج زینل و بقعه سید تاج‌الدین نام برد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *