,

گامی دیگر در مسیر جذب گردشگر

جذب گردشگر در شیراز

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، چندی پیش طرح توسعه مجموعه های تاریخی-فرهنگی حافظ و سعدی با هدف گسترش و تکمیل این بناهای مهم در شیراز مطرح شده و در دستور کار تخصیص اعتبار قرار دارد. در واقع می‌توان گفت هدف از این طرح ها بسط و گسترش آرامگاه‌ها برای بهبود فضای پیرامونی است که می‌تواند بستر خوبی در راستای ارائه فرهنگ و جذب گردشگر فراهم کند.

در این خصوص مدیر کل میراث فرهنگی فارس در گفتگوی با روزنامه همشهری می‌گوید: طرح توسعه آرامگاه‌های حافظ و سعدی پس از تامین اعتبار در سال ۸۶ کلید خورد و در چند مرحله به سازمان ارجاع و پس از آن در استانداری مورد بررسی دقیق قرار گرفت تا به مرحله تصویب رسید و در سال ۸۹ عملیات اجرایی آغاز شد.
وی ادامه داد: تقریبا اسکلت ساختمان و سازه مرکز فرهنگی سعدی شناسی که در ضلع شمالی آرامگاه قرار دارد احداث شده و فضای داخلی در دست طراحی است.
مصیب امیری با اعلام این که موزه مشاهیر نیز به صورت تقریبی ۴۲ درصد عملیات را طی کرده است، می‌گوید: تسریع در پیشرفت پروژه با تخصیص اعتبارات لازم می تواند در ۳ سال آینده به بهره‌ برداری برسد.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به این که توسعه این مجموعه های تاریخی- فرهنگی به منظور تغییر در مساحت و محدوده آن‌ها نیست می‌گوید: به عنوان مثال در شمال آرامگاه حافظ زمینی به مساحت ۸/۲ هکتار خریداری و بازگشایی شده است تا پروژه در آن اجرایی شود اما به هیچ عنوان با مراکز اطراف تجمیع نمی‌شوند و در کنار هم فعالیت دارند.
امیری اضافه می‌کند: این پروژه تحت عنوان توسعه آرامگاه‌ها انجام نمی شود بلکه به عنوان باغ موزه مشاهیر در کنار آرامگاه حافظ قرار می‌گیرد.
وی در پایان به اهمیت این ۲ مجموعه اشاره می‌کند و می‌گوید: توسعه در راستای افزایش یا کاهش اهمیت این بناها نبوده زیرا آثار تاریخی مربوط به گذشته است و توسعه می‌تواند نگاه مقایسه‌ای را بین بنای جدید و معماری بنای قدیمی در چشم بیننده داشته باشد. به همین علت باغ موزه مشاهیر در آرامگاه حافظ و مرکز فرهنگی سعدی شناسی در آرامگاه سعدی تنها در مجاورت این آرامگاه‌ها احداث می‌شوند تا مورد بازدید گردشگران قرار گیرند.

منبع: سایت میراث فرهنگی استان فارس
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *