,

کسب عنوان برتر توسط موزه دار و مجموعه دار بخش خصوصی شیراز

موزه های شیراز

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: موزه دار و مجموعه دار بخش خصوصی شیراز مقام برتر سال ۹۶ را کسب نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری اظهار داشت: هر ساله در آستانه ۲۸ اردیبهشت ماه (۱۸ می) روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، عملکرد فعالان عرصه موزه و مجموعه داری از سوی اداره کل موزه های کشور و شورای بین المللی موزه های ایران(Icom) ارزیابی و از تلاش برترین ها در این حوزه، طی مراسمی تجلیل بعمل می آید.
این مقام مسئول ادامه داد: امسال نیز پس از ارزیابی عملکرد موزه های کشور، موزه هنر مشکین فام به دلیل فعالیت های در خور تحسین و به ویژه برگزاری نمایشگا های متعدد برون مرزی عنوان موزه خصوصی برتر کشور را به خود اختصاص داد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: همچنین مجموعه خصوصی مهندس خسرو رودانی به دلیل رسیدگی، شیوه نگهداری و به خصوص راه اندازی کارگاه مرمت آثار فرهنگی تاریخی ، به عنوان مجموعه دار برتر کشور معرفی گردید و طی مراسمی در محل موزه ملی ایران، با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، از وی تجلیل شد.
بنا بر این گزارش، به گفته محمد مهدی نجفی سرپرست امور موزه های میراث فرهنگی استان ، موزه هنر مشکین فام که نخستین موزه هنرهای تجسمی کشور است فعالیت خود را از سال ۱۳۸۲ در منزل تاریخی و ارزشمند فروغ الملک آغاز نمود.
آثاراین موزه شامل صدها اثر هنری در زمینه هنر خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، حجاری، هنرهای سنتی و دستی است که با تلاش، عشق و علاقه ، توسط استاد حسن مشکین فام و خانواده با هزینه شخصی طی نیم قرن گذشته گردآوری و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی فارس در خانه تاریخی فروغ الملک در معرض دید عموم قرار گرفته است. این موزه که جزو نخستین موزه های بخش خصوصی کشور محسوب می گردد. تجربه ای موفق در زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بافت تاریخی شیراز و این حوزه بسیار موثر فرهنگی است.
به گفته نجفی استاد حسن مشکین فام در نمایشگاه های برون مرزی متعددی شرکت و در زمینه چاپ کاتالوگ و کتاب نیز موفق عمل نموده است.
وی خاطر نشان کرد: در پی شناسائی و مستند نگاری مجموعه های فرهنگی و تاریخی در اختیار بخش خصوصی نیز فعالیت های گسترده ای طی سالیان اخیر صورت گرفته که از آن جمله مجموعه آثار آقای خسرو رودانی است که پس از شناسائی، ثبت و مستند نگاری آثار آن، به دلیل دقت نظر در شیوه نگهداری آثار، استاندارد سازی محیط نگهداری و راه اندازی کارگاه مرمت آثار که نخستین کارگاه مرمت آثار منقول فرهنگی-تاریخی بخش خصوصی محسوب می گردد عنوان مجموعه دار برتر کشور را از آن خود نمود و در آینده نزدیک شاهد ایجاد موزه خصوصی برای این مجموعه دار موفق خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *