,

معرفی چند راهکار برای شناساندن “بافت تاریخی” به مردم

شناساندن “بافت تاریخی” به مردم

شهر شیراز با داشتن ۳۶۰ هکتار بافت تاریخی در قلب شهر، می تواند دارای یکی از بزرگترین مراکز گردشگری ایران و بلکه جهان باشد. محدوده ای که به علت عدم اطلاع رسانی مکفی و ناآگاه بودن اکثر مردم، آن را به نام بافت فرسوده می شناسند. در این مناطق به وفور شاهد ابنیه تاریخی و ارزشمندی از قبیل مسجد، سقاخانه، مدرسه، کلیسا و خانه های فاخر هستیم که تاریخ شیراز را از زمان هخامنشیان تا معاصر روایت می کنند.

یکی از عواملی که به شناساندن بافت تاریخی به مردم و گردشگران کمک می کند، نصب تابلوهای راهنما با مضمون “بافت تاریخی” است که جای خالی آن را می توانیم در سطح شهر به خوبی احساس کنیم. وجود تابلوهای راهنمای شهری که محدوده بافت تاریخی را با المان های مربوطه نمایش دهد در کنار تابلوهای سایر مکان های مهم همانند “حرم مطهر” کمک شایانی به مشخص نمودن محدوده مورد ذکر می نماید چرا که اکثر این آثار و ابنیه در مجاورت حرم حضرت شاهچراغ (ع) و حوالی آن قرار گرفته اند.
بدین صورت کم کم با مشاهده این تابلوها، این سوال برای بیننده پیش می آید که مقصود از “بافت تاریخی” چیست و درصدد دریافت پاسخ برخواهد آمد. وجود پایگاه های دائمی جهت راهنمایان گردشگری در سطح شهر، یکی دیگر از امکاناتی است که کلان شهری با تاریخچه غنی فرهنگی و هنری مانند شیراز باید از آن برخوردار باشد. این پایگاه ها می توانند روزانه اطلاعات بی شماری را به تعداد زیادی از افراد علاقه مند که در مورد بافت تاریخی سوالاتی دارند منتقل کنند. راهنمایان گردشگری راوی اطلاعات و روایات بسیاری از شهر هستند که می تواند برای گردشگران جالب و شنیدنی باشد. همانطور که برگزاری برنامه های گردشگری با ایده شناساندن بافت تاریخی به عموم مردم که خوشبختانه چندی است رواج یافته است، توانسته مورد استقبال مردم قرار گرفته و کمک شایانی به این عرصه بنماید. مطمئنا این موارد با اطلاع رسانی بیشتر در خصوص این محدوده ها، رونق بیشتری خواهند یافت.
مورد دیگری که می توان برای شناساندن فرهنگ و پیشینه یک شهر از آن کمک گرفت، نامگذاری خیابان ها و معابر با استفاده از اسامی مشاهیر و بزرگانی است که کمتر شناخته شده اند در صورتی که آثار ارزشمندی برای شهر به جا گذاشته و یا کمک های شایانی در جهت بهبود وضعیت شهر شیراز انجام داده اند. شعرا، دانشمندان، نویسندگان و فرهیختگان، واقفان، علما و مجتهدین بسیاری در شهر شیراز می زیسته اند که باید همت کرد و نامشان را برای نسل های بعد به هر شکل ممکن حفظ نمود. همانگونه که تاریخ نام این بزرگان را برای ما به ارث گذاشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *