,

مرمت خانه قاجاری توتونچی در بافت تاریخی فرهنگی شیراز

مرمت خانه قاجاری توتونچی در بافت تاریخی فرهنگی شیراز

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس سیامک بصیری با اعلام این خبر افزود : این اثر در سال ۱۳۸۲ با شماره ۸۷۰۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی به اعتبارات تخصیص یافته برای مرمت این خانه تاریخی اشاره کرد و اظهار داشت : هزینه مرمت خانه توتونچی از محل اعتبارات ملی با هزینه ای بالغ بر ۵۵۰ میلیون ریال تخصیص داده شده است و مرمت در قسمت های اضطراری و استحکام بخشی بنا در حال انجام می باشد .
گفتنی است، خانه تاریخی توتونچی واقع در بافت تاریخی شیراز است. ورودی این بنا در قسمت شمال غربی واقع شده که پس از عبور از یک راهرو کوچک وارد به حیاط کوچکی شده که در آن یک حوض بیضی شکل دیده می شود . در قسمت غربی این حیاط ساخت و ساز دو طبقه ای است که در طبقه اول دو اتاق سه دری در طرفین پله مرکزی قرار گرفته است . در گوشه شرقی حیاط کوچک و راهرویی است که به حیاط مرکزی اصلی اه پیدا می کند . اما ورودی اصلی بنا در سمت شمالی و دارای سر در آجری است . پس از عبور از آن به یک هشتی و سپس حیاط مرکزی می رسیم . در کنار هشتی فضایی مشاهده می شود که حوض خانه بنا بوده و دارای پلان هشت ضلعی است . در دو قسمت این حوض خانه ساخت و ساز دو طبقه وجود دارد و در نمای بیرونی آجر کاری و کاشیکاری تزئین بخش آن می باشد . در سه طرف حیاط مرکزی ساخت و ساز اصلی بنا وجود دارد و بدنه ضلع شرقی دارای تاق نماهای تزئینی است که با آجر و کاشی تزئین شده است . در ضلع شمالی یک ایوان ستوندار با چهار ستون سنگی ترک دار در همکف و یک ایوان با پنج ستون گچی و سر ستون های گچ بری در طبقه فوقانی مشاهده می شود . در پشت این ایاوان دو اتاق تو در تو با درکهای چوبی وجود دارد . در ضلع جنوبی از طریق عبور از پلکان مجلل که با کاشی کاری زیبایی تزئین شده به تالار طبقه فوقانی دسترسی پیدا می کنیم . فضای داخلی شامل یک اتاق اصلی و دو اتاق در مجاورت آن است که توسط درکهای چوبی از هم جدا شده است . در ضلع غربی حیاط اصلی اتاق پنج دری دیده می شود که در نمای بیرونی آن دو جرز کاشیکاری وجود دارد . در جرز سمت راست عبارت « در کارخانه حقیر میرزا عبدالرزاق۱۳۲۸» و در جرز سمت چپ عبارت « نصر من ا… و فتح قریب ۱۳۲۸» مشاهده م ی شود . پوشش کف حیاط به صورت آجر فرش می باشد .
کاشیکاری با استفاده از کاشی های خشتی و نگینی ، گج بری در سرستون های ضلع شمالی ، سقف ها و درک های چوبی ، آجرکاری و پنجره های فلزی فرنگی پیچ از عناصر تزئینی بکار رفته در بنا است.

منبع: سایت میراث فرهنگی فارس

 

اجاره منزل مبله در شیراز با
تجهیزات کامل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام،تجهیزات دکوراسیون
در صورت تقاضا نظافت چی

شماره تماس جهت اجاره منزل مبله در شیراز:

۰۹۱۷۸۰۷۶۵۶۰

۰۹۰۳۴۰۲۷۷۴۴

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *