,

سد سنگی فارس چشم به راه مرمتگران

سد سنگی فارس چشم به راه مرمتگران

بند (سد) امیر یکی از بناهای تاریخی ارزشمند فارس است که به دستور امیر عضدالدوله دیلمی در سال ۳۶۵ هجری قمری بر روی رودخانه کر در دشت مرودشت ساخته شده است. بنایی که از سنگ و ساروج است و از دو بخش بند و پل تشکیل شده که این بند با ۲۰ متر پهنا، ۹ متر ارتفاع و حدود ۱۰۳ متر طول دارد.

بنا بر اسناد تاریخی قدمت روستای بندامیر به دوره ساسانیان بر می گردد اما چون امیر عضد الدوله دیلمی از خاندان آل بویه بر روی رودخانه کر در این منطقه ، بندی ایجاد کرد، به بندامیر مشهور شده است.بند تاریخی امیر دارای ۱۳دهانه طاقی شکل و یک گاو شیر است که دلیل نامگذاری آن این است که مانند گاو، آب را
می بلعد و چون شیر غرش می کند.در واقع گاوشیر محل تقسیم و توزیع آب و جلوگیری از انباشته شدن گل و لای در مسیر رود است.
به اعتقاد برخی از کارشناسان با توجه به اینکه سد از سنگ و ساروج ساخته شده چنانچه آب از روی آن عبور نکند به مرور زمان تخریب می شود و از بین خواهد رفت و تازمانی که سد کاربری خود را حفظ کند استوار و سرپا خواهد بود.
در حال حاضر دو طاق این بند تاریخی تخریب شده که یکی از این طاق ها مرمت شده و دیگری هم برای عبور ساکنین روستا توسط آهن پوشانده شده است.
بنابراین گزارش امسال بند امیر پس از ۱۵ سال مرمت شده و به گفته مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس قسمتهای آسیب دیده از بنا با اعتباری بالغ بر ۹۰ میلیون تومان امسال مرمت شده است.

 

وب سایت شیراز مبله زیر مجموع هتل آپارتمان های رنگین کمان آماده خدمت رسانی به شما گردشگر عزیز میباشد.

۰۹۱۷۸۰۷۶۵۶۰

۰۹۰۳۴۰۲۷۷۴۴

مصیب امیری در گفت و گو با خبرنگار سرویس گردشگری «خبرجنوب» با بیان اینکه مرمت و تعمیرات این بنای تاریخی با سنگهای لاشه محلی و ملات گچ و خاک صورت گرفته، افزود: بند امیر یکی از بناهای شاخص
و ارزشمند فارس محسوب می شود که باتوجه به حساسیت های موجود و آسیب های وارد بر بنا که عمدتا طبیعی بودند، پرونده مرمتی این اثر گشوده شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر مرمت قسمت هایی از این اثر هزار ساله فارس به پایان رسیده و اما پرونده مرمتی آن همچنان باز است و مرمت و بهسازی دیگر قسمت های آب دیده آن نیز در دستور کار می باشد.
بنابراین گزارش هم اکنون تعمیرات سنگی بدنه خارجی و سقف طاق نماهای بیرونی همچنین یکی از دهانه های سد انجام شده است.

 

اجاره منزل مبله در شیراز با
تجهیزات کامل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام،تجهیزات دکوراسیون
در صورت تقاضا نظافت چی

شماره تماس جهت اجاره منزل مبله در شیراز:

۰۹۱۷۸۰۷۶۵۶۰

۰۹۰۳۴۰۲۷۷۴۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *