,

راه اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیا مجاز

راه اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیا

راه اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیا مجاز بخش خصوصی در استان فارس

سرپرست امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس از راه اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیا مجاز بخش خصوصی در استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، محمد مهدی نجفی با اعلام خبر فوق اظهار داشت: تاثیر انکار ناپذیر افتخارات فرهنگی-تاریخی، در ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه و حفاظت اصولی و علمی از این داشته ها ،یکی از دغدغه های اصلی دوستداران و علاقمندان میراث فرهنگی کشور عزیزمان ایران بوده است و همین امر باعث گردیده که مالکان و دارندگان آثار مجاز فرهنگی تاریخی در اقدامی سنجیده و مشترک، نسبت به ثبت و ضبط آثار خود در قالب مجموعه داری اقدام نمایند .

وی افزود: مشکلات متعددی در نحوه ی نگهداری و حفاظت فنی از این آثار به خصوص از نقطه نظر مالی و در مواردی هم غفلت از استاندارد های پذیرفته شده جهانی، در امر حفاظت، مجموعه های خصوصی را با چالش جدی مواجه ساخته است و بر همین اساس و به منظور ساماندهی و حفاظت اصولی و فنی آثار در اختیار بخش خصوصی، واحد امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس با استفاده از ارائه نظرات کارشناسی و جلب رضایت دست اندر کاران و مجموعه داران بخش خصوصی، با همکاری یکی از مجموعه داران و مدیر عامل شرکت جندی شاپور اقدام به راه اندازی نخستین کارگاه مرمت آثار و اشیا فرهنگی-تاریخی بخش خصوصی استان فارس نموده است .

سرپرست امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: در این کارگاه با حضور کارشناسان ارشد مرمت، ابتدا شناسنامه فنی و آسیب شناسی آثار تهیه و بر اساس اولویت مرمت(بحرانی، متوسط و خوب) مورد ارزیابی قرار گرفته و با استفاده از امکانات و مواد مورد نیاز، آلودگی ها و آسیب های آثار شامل تخریب های شیمیائی مانند خوردگی و شکنندگی و از نظر فیزیکی مانند شکستگی و سائیدگی و از نظر بیولوژیکی مانند قارچ زدگی، کپک زدگی حشرات و سایر موارد آلودگی مورد بررسی قرار گرفته و مرمت آنها انجام می گیرد.

نجفی خاطر نشان کرد: لازمه ی این امر ایجاد شرایط و امکانات لازم حفاظتی به ویژه محیط استلیزه شده و استاندارد سازی از نقطه نظر دمائی و رطوبتی بود که خوشبختانه با همت مدیر عامل شرکت جندی شاپور این شرایط فراهم و برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی حفاظت و مرمت اصولی آثار منقول صورت پذیرفت. / منزل مبله در شیراز

منبع: سایت میراث فرهنگی استان فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *