,

راه‌ اندازی کمپین نجات بازار وکیل

راه‌ اندازی کمپین نجات بازار وکیل

بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است‌! آقای رئیس‌جمهور انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!

چهارشنبه هفته گذشته رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشترکی با اعضای هیات‌رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس درخصوص بازار وکیل شمالی هشدار داده و اعلام کرده بود که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است، اما هیچ فریادرسی نیست. سولماز دهقان تاکید کرده که نه شهرداری بودجه‌ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی به آن اهمیت می‌دهد و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار وکیل نیست. در همین حال، مسوول فنی معاونت میراث فرهنگی استان فارس، درخصوص چرایی عدم مرمت بازار وکیل شیراز گفته است: «در اینکه این میراث ملی باید مرمت شود هیچ شکی نیست؛ اما نخستین بحثی که در حوزه تامین اعتبارات پیش می‌آید، مشارکت کسبه بازار است که طی سال‌های اخیر با وجود قوانین موجود، هیچ مشارکتی از سوی کسبه و بازاریان برای مرمت این بنای تاریخی نداشتیم.»

سیامک بصیری خاطرنشان کرده است: «با این وجود، مرمت اضطراری را در بخش‌هایی که باید انجام می‌شد، انجام دادیم. درواقع در چارچوب میزان اعتبارات تخصیص‌یافته، توانسته‌ایم تا حدودی مرمت‌ها را انجام دهیم.» به گفته وی، برای اتمام مرمت‌ در بخش بیرونی بازار وکیل حدود یک میلیارد تومان نیاز است. شرط اصلی نیز مشارکت کسبه و بازاریان است که طی سال‌های گذشته هیچ مشارکتی نداشته‌‌اند. طبق گزارش «ایلنا» براساس قانون ۲۰ درصد تامین هزینه مرمت برعهده دولت و میراث فرهنگی است و ۸۰ درصد تامین مالی این مرمت برعهده کسبه‌ای‌ است که در بازار شیراز کسب درآمد می‌کنند.

از روز شنبه برخی از دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری در فضای مجازی برای متوجه کردن افکار عمومی و نظر مسوولان و جلوگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وکیل در استان فارس فعال شده‌اند.

منبع: ایسنا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *