,

خانه تاریخی صدر جهرمی شیراز مرمت می شود

خانه تاریخی صدر جهرمی شیراز

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از اتمام فاز جدید مرمت خانه صدر جهرمی واقع در بافت تاریخی شیراز تا پایان دی ماه سال جاری خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان مطلب فوق افزود: در راستاي صيانت از اين بناي تاريخي ارزشمند اقدامات مرمتی در بخش‌هايي از اضلاع شرقی، غربی و جنوبی بنا شامل تعمیرات کف و بدنه ،بازسازی ازاره های سنگی، مرمت و بازسازی تاق نماهای دیوارجان پناه پشت بام، تعمیرات آجرکاری و سنگ ازاره و آیینه کاری اتاق شاه نشین انجام شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: اعتبار تخصیص داده شده برای اجرای این فاز از عملیات مرمت ۷۰۰ میلیون ریال بوده است و مرمت از اردیبهشت ماه آغاز و پایان دی ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید.

بنا بر این گزارش به نقل از مدیر کل میراث فرهنگی فارس، خانه صدرجهرمی از نظر فرم و تزئينات معماري طبق الگوي خانه‌هاي قديمي دوره قاجار داراي يک حياط مرکزي است که در سه طرف داراي ساختمان مسکوني و در ضلع شرقي تنها مطبخ خانه قرار دارد همچنین درضلع جنوبي که ورودي بنا در آن قرار دارد شاه نشين ستوندار سنگي و تالار آيينه واقع شده است. فضاي داخلي شاه نشين نیز داراي نقوش گچ بري برجسته با تقليد از نقش برجسته‌هاي تخت جمشيد تزئين شده است.

گفتنی است، این بنای تاریخی واقع در بافت تاریخی- فرهنگی شهر شیراز، در سال ۱۳۷۷ به شماره ثبتی ۲۲۷۷ در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است. / منزل مبله در شیراز

منبع: خبرگزاری ایرنا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *