,

خاتم ساز شیرازی جوانترین دارنده نشان درجه هنری در کشور

خاتم شیراز

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، خاتم سازی ، هنری است که هنرمند صنعتگر با بهره گیری از ذوق ، سلیقه و علم نقوش هندسی و با استفاده از چوب و استخوان و فلز به خلق لایه های زیبایی می پردازد که زینت بخش سطوح بسیاری از اشیاء می شود.

این هنر زیبا و اصیل که زاده تفکر خلاقانه هنرمندان شیرازی است از سابقه ای بیش از هزار سال برخوردار است و منبر خاتم مسجد عتیق شیراز مهرتائیدی بر این ادعا است.هر چند خاتم سازی در بسیاری از کشورها و مناطق تولید می گردد ولی خاتم شیراز به مدد ویژگی های خاص خود از چنان شهرتی برخوردار است که نام خاتم و شیراز با هم عجین شده اند هنری که در آن چوب های رنگی ، استخوان و مفتول های فلزی بگونه ای زیبا و با نظم همچون قطعات موزائیک در کنار یکدیگر قرار می گیرند و با ایجاد طرح های دل انگیز سطوح چوبی اشیاء را زینت می بخشند .

بنا بر این گزارش اینک برای اولین بار در کشور یک جوان شیرازی موفق گردید نشان درجه ۲هنری(معادل فوق لیسانس) را از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور برای خاتم شیراز به ارمغان بیاورد. یوسف اطمینان با ۲۸سال سن خاتم سازی را در کنار پدر خود که از خاتم سازان به نام کشور ودارنده نشان درجه یک هنری(معادل دکتری)هستند فراگرفت ودر طی ۲۴سال تمام فنون وسبک های خاتم اصیل شیرازی را آموخته وبه کار بسته است .وی در طی سالهای اخیر در کنار استاد غلامعلی اطمینان با پرپایی کلاس های آموزشی وتربیت شاگردانی متخصص سهم بزرگی در احیای خاتم اصیل شیراز داشته است.

همچنین برای نخستین بار در کشور شورای ارزشیابی هنرمندان به نه نفر از شاگردان کارگاه خاتم سازی مستقر در ارگ کریم خان شیراز نشان درجه سه هنری (معادل لیسانس)اعطا نمود. این افراد که از بانوان وتحصیلکردگان رشته های صنایع دستی بوده اند مدت هشت سال است که با حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس وبه سرپرستی استاد غلامعلی اطمینان دوره های آموزشی خاتم شیراز را با هدف احیای این هنر آغاز نموده وپس از موفقیت در کسب نشان ملی مرغوبیت کالا برای این کارگاه در آزمونی مجدد توانستند از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور که بالاترین مرجع ارزشیابی هنرمندان است نشان درجه سه هنری اخذ نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *