,

حال روز این روزهای پسر خان زند

حال روز این روزهای پسر خان زند

قبر”رحیم خان زند”، پسر “کریم خان زند” با قدمتی بالغ بر دویست و پنجاه سال، در سایه بی توجهی مسئولان امر، فرسوده شده و از بین می رود. ستمی که ما ایرانی ها بر این مزار روا داشتیم، بی شک در هیچ کجای جهان تکرار نشده است؛ در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی به منظور گسترش خیابان و بعدها احداث بنای آموزشی، ساختمان این مزار ویران گردید.

سال ها این سنگ ارزشمند که از جنس مرمر تبریز است و روی آن اشعاری به زیبایی حجاری شده، نشیمنگاه دانش آموزانی بود که در این مدرسه تحصیل می کردند! مدت هاست این مزار با سنگ ارزشمندش، در کف پیاده رو قرار داشته و هیچ محافظتی از آن صورت نمی گرفت. اکنون محوطه اطراف این سنگ جهت انجام پروژه های شهرداری مسدود شده است و این مزار در میان خاک و تکان های ماشین های راه سازی در بدترین شکل ممکن نگهداری می شود. تنها حفاظ این سنگ فاخر، نرده های سبز فلزی نازیبایی است که اطراف آن قرار دارد.
حال باید دید در جایی که در اکثر شهرهای کشور از کوچکترین بناهای تاریخی خود که حتی شاید در ارزش و اهمیت و قدمت این اثر نباشند، به بهترین شکل ممکن نگهداری و آن را محلی برای کسب اعتبار گردشگری و درآمد می کنند، چرا استان فارس و خصوصا شهر بزرگ شیراز بر داشته های خود چنین ستمی روا می دارد؟ آیا حقیقتا برای ساخت مقبره ای در خور این شخصیت با این پیشینه تاریخی، نباید تلاشی صورت پذیرد؟ تا کی قرار است شاهد شانه خالی کردن و به دوش دیگری انداختن وظایف بین نهادهای مختلف باشیم؟ در حالی که همزمان این شاهکارهای بی تکرار که هویتمان را شکل داده اند به سرعت رو به زوالند.

شیرازی ها به فکر باشید،هدف فقط و فقط حفظ میراث و درامدزایی برای مردمان شیراز است و بس.

محمد حسین ده بزرگی / شیراز پژوه
گروه معمار حفاظتگر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *