,

جای خالی “موزه سینما” در بین بازسازی سینماهای شیراز

موزه سینما در شیراز

شهر شیراز با داشتن تاریخچه مکتوب صد ساله در صنعت تئاتر و سینما، یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و شاید جهان در این حوزه است. روزگاری نه چندان دور، مهم ترین فیلم های روز دنیا از کمپانی های مطرحی همچون “گلدن مایر”، همزمان با اکران عمومی آن در سراسر دنیا، در شیراز به نمایش در می آمد.

مدیرکل حوزه هنری فارس گفت: واقعیت امر این است که سینماهای خیابان زند عمر خودشان را کرده‌اند و هریک نزدیک به نیم ‌قرن یا بیش از این زمان قدمت دارند و سینماهایی نیستند که بتوان با اطمینان گفت حتی دو سال دیگر می‌توانند به کارشان ادامه دهند بنابراین بازسازی و تعمیرات اساسی آن‌ها ضروری است و اقداماتی در حال انجام است تا این سینما‌ها ساماندهی شوند که سینما پیام و پرسیا یک ملک به‌ شمار می‌رود و سینما ایران و فلسطین نیز به هم راه دارد و طی طرح ساماندهی، این چهارسینما دو‌به ‌دو یکپارچه خواهند شد.
کرم ‌اللهی با بیان اینکه استاندار فارس در این زمینه بسیار پیگیر است، اضافه کرد: جلساتی با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شده است و دستور بررسی املاک سینمایی حوزه هنری مطرح شده است همچنین در حوزه شهرداری نیز مشغول رایزنی هستیم و درباره ادغام سینما پرسیا و پیام نیز طرح مطالعاتی ارائه شده و در مرحله ارزیابی فنی است و به زودی وارد مرحله عملیاتی‌ شدن و اجرا می‌شود.
وی بیان کرد: حوزه هنری دیگر تک‌ سینما نخواهد ساخت زیرا هیچ ‌گونه توجیه اقتصادی و فرهنگی ندارد که در مرکز شهر سینمایی را در اختیار داشته باشیم و فقط یک فیلم پخش کند درحالی که تبدیل سینماها به پردیس‌های سینمایی که مجموعه‌های فرهنگی‌ هنری محسوب می‌شوند، فضایی را برای اجماع اغلب هنرها فراهم می‌آورد.
مدیرکل حوزه هنری همچنین وعده ساخت پردیس سینمایی سعدی را داد و گفت: سینما سعدی شناسنامه سینمای جنوب کشور و در زمره سینماهای شناسنامه ‌دار و اصیل ایران است و تبدیل آن به پردیس سینمایی سعدی در دستور کار است همچنین یکی از پردیس‌های خیابان زند نیز با عنوان پردیس حافظ ساخته خواهد شد.
کرم ‌اللهی با بیان اینکه در ساخت پردیس‌های سینمایی ۲۵ درصد به تعداد صندلی‌ها افزوده می‌شود، بیان داشت: برای هر پردیس سینمایی پنج تا هشت سالن درنظر گرفته شده است و از تعداد صندلی‌ها کاسته نخواه.
اکنون پس از گذشت نیم قرن از ساخت سینماهای بزرگ شیراز، طبق صحبت های مدیرکل حوزه هنری با خبرگذاری ایرنا، این سینماها دیگر قادر به ادامه دادن کارشان نیستند و نیاز به بازسازی و تعمیرات اساسی دارند. همچنین گویا تصمیماتی برای ادقام کردن تعدادی از این سینماها و یکپارچه شدنشان و تبدیل آن ها به پردیس های هنری – سینمایی گرفته شده است.
این خبر بسیار خوشایندی برای اهالی فرهنگ و هنر شهر شیراز است. اما در این بین کمبود مکانی به عنوان “موزه سینما” برای شهری با پیشینه غنی سینمایی، این تفکر را در ذهن ایجاد می کند که آیا امکان تبدیل یکی از این مکان ها به موزه سینمایی شیراز، وجود ندارد؟ چه خوب است حال که مسئولین مربوطه در حوزه هنری به فکر بررسی و سروسامان دادن به املاک خود هستند، جای خالی “موزه سینما” را در شهر شیراز حس کنند و برای ایجاد آن همانند سایر شهرهای بزرگ کشور، تمهیداتی را بیاندیشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *