,

تمهیدات مسئولان فارس برای استقبال از مسافران نوروزی

استقبال از مسافران نوروزی

استان فارس با توجه به گستردگی و داشتن بیش از سه هزار نقطه تاریخی و گردشگری و دو اثر تاریخی بین المللی همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی مردم در سفرهای نوروزی بوده است.

فارس برای استقبال از مسافران نوروزی آماده است
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس در این میزگرد گفت: ستاد دائمی خدمات سفر امسال پنج جلسه برای برنامه ریزی سفرهای نوروزی داشته است و یک الی دو جلسه دیگر نیز تا قبل از پایان سال خواهد داشت.
محمدابراهیم فروزانی تشکیل کمیته های تخصصی در حوزه های مختلف برای ارایه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی را یادآور شد و گفت: استاندار فارس رئیس ستاد خدمات سفر استان و بنده قائم مقام این ستاد هستم که در این ستادها در ۲۹ شهرستان استان نیز زیرنظر فرمانداران تشکیل شده است.
وی ادامه داد: دبیر ستاد خدمات سفر نیز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و کمیته های تخصصی کارهای مربوط به خودشان را انجام می دهند و برنامه ریزی هایی که نیاز به ارتباط با دستگاه های مختلف باشد انجام می شود تا بتوانیم استان فارس و شهر شیراز را برای نوروز ۱۳۹۷ آماده کنیم.
معاون استاندار فارس بیان کرد: برنامه ریزی ها تا اندازه زیادی صورت گرفته و امیدوارم در حوزه های باقی مانده به حداکثر آمادگی برسیم.
فروزانی افزود: در بخش اقامت ، کمپ ها و هتل آپارتمان ها کمیته نظارت مدام نظارت را اعمال می کند و در بخش های مربوط به ایمنی و امنیت مسافران نیز برنامه ریزی لازم صورت گرفته است.
وی ادامه داد: استان فارس یکی از مهمترین مقصدها برای مسافران است و جزو پنج مقصد اول مسافران در ایام نوروز محسوب می شود.
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس به ویژگی های جغرافیایی استان فارس اشاره کرد و گفت: موقعیت عبوری استان فارس باعث شده تا کسانی که می خواهند از شرق به غرب یا از شمال به جنوب سفر کنند باید از این استان بگذرند.
فروزانی افزود: این موضوع یک بارگذاری سنگینی به سیستم حمل و نقل ما تحمیل می کند بنابراین حفظ ایمنی و امنیت مسافران برای ما خیلی مهم است.
وی ادامه داد: فارس استانی پهناور است که ۲۹ شهرستان دارد و مسیرهای موجود در استان مسیرهای طولانی هستند بنابراین ارایه خدمات بین راهی و پایگاه های اورژانس و هلال احمر و پایگاه های اطلاع رسانی در ایام نوروز در تمام این مسیرها فعال می شوند.
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس اظهارداشت: در بخش درمان و اورژانس، پایگاه های اورژانس فعال هستند و حدود ۸۰ درصد مراکز خصوصی درمانی نیز در تعطیلات خدمات ارایه می دهند.
فروزانی افزود: سعی و تلاش ما این است بتوانیم در حوزه فعالیت و رویدادهای فرهنگی و اطلاع رسانی، هم استان و هم مقاصد کمتر شناخته شده را بهتر معرفی کنیم.
وی ادامه داد: برنامه ریزی شده است که در مبادی ورودی استان و شهرهای مهم به خصوص شیراز، هموطنان عزیز که به استان فارس می آیند به گونه ای هدایت شوند که به جای حرکت از یک مسیر و محور که بارگذاری سنگین تر دارد در مسیر دیگر و بهتر حرکت کنند و سفر راحت تری داشته باشد.
وی اضافه کرد: این موضوع به مجموعه مدیریت راه، نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی کمک می کند تا بتوانند راحت تر مسایل را کنترل کنند و مشکلات کمتری داشته باشیم.
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس همچنین با بیان اینکه برای نوروز راه اندازی نوروزگاه ها در ۹ شهرستان استان برنامه ریزی شده است، گفت: بحث نوروزگاه ها اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد.
فروزانی افزود:خوبی نوروزگاه ها این است که این مکان ها برای حدود ۸۰ برنامه، آماده می شود و هدف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ما در استان این است که از طریق نوروزگاه ها بتوانیم فرهنگ اصیل و سنتی خودمان را ارایه کنیم.
وی ادامه داد: در مورد نوروز تنوع بسیار گسترده و جذاب سنتی و فرهنگی در سراسر کشور داریم، حتی در دو شهر نزدیک به هم مناسک و سنت های متفاوتی وجود دارد، بخشی هایی از این سنت در زندگی یکنواخت و صنعتی امروز در حال فراموشی است و خیلی مهم است بتوانیم این ها را احیا کنیم.
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس گفت: این میراث و ثروت وسرمایه فرهنگی و تاریخی ما است و این قابلیت وجود دارد تا این سنت ها و فرهنگ ها در شرایط نوین ما باز تولید شوند یعنی شکل مدرنی به خود بگیرند که نسل جدید نیز بتواند راحت تر با آن ارتباط برقرار کند.
فروزانی افزود: بعضی از مناسکی که وجود داشته بعضا آسیب هایی به آن وارد شده است که اگر بخواهیم این آسیب ها را مدیریت کنیم تنها با پاک کردن صورت مساله امکان پذیر نیست و باید در سنت های اصیل خود بگردیم و ببینیم چطور می توانیم آن را مدیریت و از این حالت آسیب زا خارج کنیم.

پیش بینی ظرفیت اقامت ۴۶۸ هزار و ۲۰۰ نفر شب برای هر روز
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز در میزگرد ایرنا گفت: در ایام تعطیلات نوروز سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی استان انجام شده که نسبت به آمار مشابه سال ۱۳۹۵ حدود هشت درصد رشد داشته است.
مصیب امیری افزود: در حوزه اسکان مسافران نوروزی سال گذشته سه میلیون نفر از اقامتگاه های استان فارس مانندهتل ، هتل آپارتمان ، مهمانسراها ،مدارس و…استفاده کرده اند.
وی ادامه داد: امسال ظرفیت اقامت ۴۶۸ هزار و ۲۰۰ نفر شب برای هر روز اقامت تدارک دیده شده است و بر اساس پیش بینی ها نسبت به سال های گذشته بیش از تعداد مسافران ظرفیت اقامت ایجاد شده و در این خصوص جای هیچگونه نگرانی نیست.
وی اضافه کرد: ۱۶۳ پایگاه انتظامی، ۵۶ پایگاه هلال احمر،۱۶۰ پایگاه اورژانس، ۱۳۲ پایگاه امداد خودرو، ۱۷۶ مرکز درمانی، ۷۳ قاضی کشیک، ۷۲ شورای حل اختلاف، ۱۳۶ شرکت بیمه، ۱۶۹پایگاه و کیوسک اطلاعات رسانی در سراسر استان فارس و شیراز به مسافران نوروزی خدمات رسانی خواهند کرد.
وی افزود: مجموعا یک میلیون و ۷۰۰ هزار نسخه بروشور و کتابچه با اطلاعات به روز توسط همه ارگان های استان تهیه شده که در اختیار گردشگران ایام نوروز قرار خواهد گرفت.
امیری با تاکید بر امر نظارت و بازرسی از اماکن گردشگری استان در ایام عید نوروز گفت: در نوروز پیش رو ۳۶ تیم ویژه نظارتی توسط اداره کل میراث فرهنگی، ۱۳۲ تیم بازرسی اصناف و سازمان صنعت و معدت و تجارت، ۱۴ تیم از دانشگاه علوم پزشکی ، ۱۴ تیم سازمان تعزیرات حکومتی که جمعا ۲۴۴ نفر کار نظارت و بازرسی در این ایام را در سراسر استان انجام خواهند داد.
وی ادامه داد: نوروزگاه ظرفیت جدیدی است که در استان فارس ایجاد شده و هدف آن زنده نگه داشتن آیین و سنت های نوروز و آشنایی مردم با این آداب است که در ایام عید نوروز در مجاورت مکان های گردشگری ایجاد خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس و شیراز در ادامه گفت: در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید رنگ آمیزی و آماده سازی تابلوهای دو زبانه انجام شده و همچنین برای آسایش و رفاه بیشتر گردشگران مهد کودکی در مجاورت این مکان پیش بینی شده است.
امیری افزود: ۱۲۰ راهنمای افتخاری در ایام نوروز آموزش داده شده اند تا در مجموعه تخت جمشید به مردم خدمات ارایه کنند و همچنین برای رفاه بازدید کننده ها باجه های بلیت فروشی این مکان افزایش پیدا کرده و سرویس های بهداشتی نیز ساماندهی شده اند.
وی در خصوص اقدامات انجام شده در شهرستان پاسارگاد و مقبره کوروش نیز گفت: مجتمع خدمات رفاهی این محل نیز تکمیل شده که در ایام تعطیلات نوروز آماده خدمات رسانی به گردشگران باشد و همچنین تعدادی ماشین های برقی نیز خریداری و در اختیار بازدید کننده ها قرار گرفته است.
امیری افزود: بازارچه های صنایع دستی نیز در مجاورت اغلب آثار تاریخی استان با محوریت توجه به تولیدات صنایع دستی بومی فارس ایجاد شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *