,

تخریب خانه‌های تاریخی در شیراز

تخریب خانه های تاریخی شیراز

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: دو شب پیش دو خانه تاریخی منتصری و سلیمی که متعلق به دوره قاجاریه و در بافت تاریخی شیراز قرار داشتند به رغم ممانعت یگان حفاظت میراث فرهنگی تخریب شد.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این زمینه بیانیه ای صادر و اعلام کرد که این خانه‌ها طی سال‌های گذشته به ‌دست مجری طرح توسعه آستان مقدس شاهچراغ(ع) از مالک خصوصی خریداری شده بود که شبانه و به رغم ممانعت یگان حفاظت اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری فارس با ماشین ‌آلات سنگین تخریب شد.

در این بیانیه آمده است:‌بار دیگر خبر تخریب دو خانه در یکی از ارزشمند‌ترین بافت‌های تاریخی کشور در استان فارس شهر شیراز جامعه فرهنگی به‌ ویژه دوستداران میراث‌فرهنگی را متأثر کرد. این اولین باری نبود که این مجری به‌ بهانه توسعه چنین آثاری را تخریب می ‌کند و متأسفانه به ‌رغم پیگیری‌های قانونی قبلی بار دیگر این اتفاق به وقوع پیوست.

میراث فرهنگی می خواست احیا کند/ پیگیری قضایی می شود

مصیب امیری افزود:این خانه های تاریخی در مجاورت محله‌ اسحاق‌ بیگ قرار داشتند و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز بارها به مالکان این خانه ها نسبت به حفاظت از این میراث ارزشمند اخطار داده بود و حتی این سازمان دنبال مرمت این بناها بود که اجازه ورود داده نشد.

وی ادامه داد: این دو خانه در سال ۸۲ به ثبت ملی در آمده و به دنبال احیا و حفاظت این دو اثر ارزشمند بودیم که متاسفانه با این اقدام مواجه شدیم، سازمان میراث فرهنگی به جد دنبال اقدامات قانونی در این مورد است.

تخریب آثار تاریخی به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست

مجتبی درودی باستان شناس و کاوشگر آثار تاریخی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آثاری که ثبت ملی شده یعنی به اندازه ای تاریخی و ارزشمند است که تحت حمایت دولت قرار گرفته و میراث و شناسنامه هر ملتی به حساب می آید باید همیشه حفظ و مرمت شود.

درودی افزود: تخریب و وارد کردن هر گونه آسیب به آثار و شناسنامه تاریخی این ملت تحت هیچ شرایطی توجیه پذیر نیست و قطعا باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اینگونه اقدامات ناپخته برخورد قانونی کند تا دیگر در آینده شاهد تار و مار کردن میراث تاریخی این شهر که گنجینه مردم دیار فارس و ایران به شمار می روند نباشیم.

خانه‌ تاریخی سلیمی شیراز به شماره ثبت ۸۹۹۸ مورخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ و خانه تاریخی منتصری شیراز به شماره ثبت ملی ۸۹۷۵ مورخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ به‌عنوان دو اثر تاریخی قاجاری در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده بودند.

براساس آمارهایی که پیشتر اعلام شده بود تعداد کل خانه های تاریخی شناسایی شده در استان فارس و شهر شیراز به ترتیب ۷۰۰ و ۳۵۰ مورد است که از این تعداد ۳۱۰ خانه در استان فارس و ۲۸۱ خانه در شهر شیراز ثبت ملی شده است.
تلاش های خبرنگار ایرنا از روز شنبه تا لحظه مخابره خبر برای مصاحبه با مجری طرح توسعه آستان مقدس شاهچراغ(ع) به جایی نرسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *