,

اگر تخت جمشید در چین بود

اگر تخت جمشید در چین بود

گروهی ۲۱ نفره از فعالان فرهنگی، هنری اقتصادی وگردشگری کشور چین جمعه ۲۸ دیماه ۹۷ از مجموعه جهانی تخت جمشید بازدید کردند و در این رویداد فرهنگی محو شکوه این اثر تاریخی جهانی شدند که این مساله در سوالات و اظهارات آنها نمایان بود.

این گروه از فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین سوالی مشترک در خصوص چگونگی احداث این سازه عظیم را بیان می کردند که حکایت از جذب توجه آنها به بنای تخت جمشید و نحوه ساخت و معماری آن داشت.

تخت جمشید باید بیشتر به جهانیان معرفی شود

نماینده هیات فرهنگی و گردشگری چین و رئیس موسسه فرهنگی گووو جیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: به نظر من تخت جمشید مکانی است که همچنان باید بصورت پیوسته کنکاش شود و جزئیاتی بیشتری درباره آن کشف شود.
تیان ین یو در پاسخ به این سوال که اگر بنای تخت جمشید در چین قرار داشت مردم این کشور چگونه از آن میراث داری می‌کردند؟ گفت: نباید به تخت جمشید به عنوان یک اثر تخریب شده نگاه شود بلکه باید این مجموعه یک سکو قلمداد شود چون می توان از تک تک افرادی که برای بازدید به این محل می آیند برای تبلیغات گسترده در سطح دنیا استفاده شود.

تخت جمشید به کتابخانه‌ای مدرن نیاز دارد

رئیس موسسه فرهنگی گووو جیان کشور چین ادامه داد: باید تخت جمشید به عنوان خانه فرهنگ و مجموعه ای فرهنگی دیده شود بگونه ای که لازم است در این مجموعه کتاب و کتابخانه نیز وجود داشته باشد و برای شناساندن آن از تمام ابزار مدرن و به روز نیز استفاده شود.

تیان ین یو اظهار داشت: اگر تخت جمشید در چین بود تاکنون در کنار آن یک کتابخانه مدرن نیز احداث شده بود زیرا با وجود آن تخت جمشید به سایر آثار جهانی یونسکو متصل می شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قبل از سفر به ایران با مجموعه جهانی تخت جمشید آشنایی داشته یا خیر؟ گفت: متاسفانه قبل از سفر به ایران هیچگونه آشنایی با این اثر ارزشمند نداشتم.

نماینده هیات گردشگری چینی افزود: تبلیغات میراث فرهنگی در کشور چین بسیار قدرتمند‌تر و وسیع‌تر از ایران انجام می شود به گونه ای که در همه میراث تاریخی چین، در قالب بهره گرفتن از تجهیزات مدرن ارتباطی، نوشتاری و کتاب تمام اسناد و مستنداتی که در خصوص آن اثر وجود دارد را در معرض دید عموم و گردشگران قرار داده‌ و به طور کامل آن اثر با زبان های مختلف به گردشگران معرفی می شود، امری که متاسفانه در بازدید از تخت جمشید دیده نشد.

تشبیه ستون‌های تخت جمشید به ستون فقرات تمدن ایران باستان

شاعری چینی نیز در بین این هیات خارجی حضور داشت. او در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در بازدید از تخت جمشید بیش از هر مساله دیگری تحت تاثیر شکوه ستون‌های برافراشته آن قرار گرفته است.
چن سیائو چی ستون های تخت جمشید را به ستون فقرات فرهنگی تمدن ایران در عصر باستان تشبیه کرد.

اصل مهم حفاظت از تخت جمشید

وی در پاسخ به این سوال که اگر تخت جمشید در کشور چین قرار داشت مردم این کشور چگونه از این بنا میزبانی می کردند؟ گفت: مهمترین اصل در خصوص این اثر باستانی حفظ و نگهداری از آن است که باید مورد توجه جدی همگان قرار گیرد و قطعا اگر تخت جمشید در چین بود نیز این مساله در اولویت کاری قرار می گرفت.

او ادامه داد: اگر تخت جمشید در چین قرار داشت قطعا به عنوان یکی از مراکز دیدنی دنیا در سطح گسترده به جهانیان معرفی می شد.

وی با اشاره به استقبال گردشگران از میراث جهانی،خاطرنشان کرد: هجوم گردشگران برای بازدید از یک مجموعه تاریخی می تواند تخریب میراث تاریخی را شدت بخشد که لازم است تدابیر لازم در این باره نیز توسط مسولان امر اندیشیده شود.
این شاعر چینی در ادامه صحبتهای خود اظهار می کند که بیش از دو هزار شعر به زبان چینی سروده است.

وی با اشاره به این مساله که در گذشته شناخت نسبتا کمی از شعرای ایران داشته می گوید که در یکسال اخیر و در ادامه با سفرش به ایران بیشترین تاثیر را به لحاظ افکار و شعر از حافظ شیرازی گرفته است.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹میلادی با شماره ۱۱۴در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله حدود ۵۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
وب سایت شیراز مبله زیر مجموع هتل آپارتمان های رنگین کمان آماده خدمت رسانی به شما گردشگر عزیز می باشد.
اگر به دنبال اجاره منزل مبله شیراز یاخانه مسافر در شیراز یا اجاره روزانه آپارتمان در شیراز هستید ، ما بهترین منازل مبله در شیراز را به شما ارائه می دهیم .
۰۹۱۷۸۰۷۶۵۶۰
۰۹۰۳۴۰۲۷۷۴۴
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *